Dostlar Sevinsin Diye

>> Dostlar Sevinsin Diye

Gürcistan Dostluk Derneği’nin faaliyetlerini takip edenler bilirler ki biz her zaman iyinin, güzelin, doğrunun, hayrın, dostluğun, kardeşliğin, barışın yanında, her türlü kötülüğün, fenalığın, bozgunculuğun, kavga ve kargaşanın karşısında olduk.

Bu duruşumuzu ve görüşümüzü her ortamda muhafaza ettik ve yukarıda belirttiğimiz amaç ve gayeleri gerçekleştirmek üzere görüşümüzü devam ettirdik, ettirmeye de devam edeceğiz inşallah.

Güzel, müjdeli haberlerimizin hemen başında “Nice hizmetlere inşallah” diyerek Tiflis’e Din Hizmetleri Ataşesi olarak atanan Ahmet Erdem’e gönülden başarılar diliyorum. Ayağının tozuyla başladığı yeni görevinde hemen farkını oluşturdu. Erdem,  etkinliklerin sürdüğü iki günde de bizimle beraber oldu. Gürcistan Dostluk Derneği’nin hizmetlerini yerinde gördü, hem de Gürcistan halkıyla kucaklaşma şansı buldu ve oradaki cemaate ve organizasyonu gerçekleştirenlere takdir ve teşekkür hislerini iletti. Son derece donanımlı, yetenekli bu hemşehri bürokratımızın çok anlamlı hizmetlere imza atacağını biliyoruz ve taktir ve memnuniyetimi peşinen iletmek istiyorum.

Evet sevgili dostlar,

Yazımızın başlığından da anlaşılacağı gibi Nisan ayının üçüncü hafta sonunda “Keşke Tiflis’teki bu manzaraları dostlarımızda görseydi” diyebileceğimiz, orada bulunanları gözyaşlarıyla mutlu eden, duygu dolu sahneler yaşadık. Türkiye ve Gürcistan arasında dostluk ve kardeşlik adına olması gereken kareler umutlu ve sonu mutlu biten bir film gibiydi. Ebedi dostluğa bir çentik daha atıldı.

Efendimiz, Peygamberimiz Hz. Muhammed (S.A.V.) Kutlu Doğumu sadece Türkiye’de değil işte tam yanı başımızda komşumuz olan Gürcistan’da da büyük bir katılım ve duygu seli birçok mutluluğun bir arada yaşandığı bir atmosferle kutladık. Bu topraklarda bu duygular daha önce yoktu, bilinmiyordu, duyulmamıştı. İki yıl oldu çok şükür Kafkasya O’nu bir kez daha yakından tanımanın mutluluğunu yaşıyor.

Gürcistan Dostluk Derneği geçen hafta yine muhteşem bir orgazinazyona imza attı. Kutlu Doğum Haftası münasebetiyle Sultanahmet Camii Müezzini Metin Balcı, Maltepe Merkez Camii İmam Hatibi Selim Yıldız, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Mezarlıklar Müdürlüğünde görevli İmam Bünyamin Aras muhteşem tilavetleri ile Gürcistan’ın başkenti Tiflis’e yakın Marneuli ve Kösali köyündeki insanları mest ettiler. Hocalarımızın içli,  duygu ve bir o kadarda güzel kıratları ile adeta dinleyenlerin göz yaşlarıyla hasret giderdi. Gerek sünnet olan 400 çocuğun ve annelerinin yaşadığı duygular, yapılan dualar, kelimelere dökülmesi zor bir o kadarda hasret duygularıyla coşmuş gönüllere ilaç oldu. Bu programlar hiç şüpheniz olmasın ki büyük etki ve derin izler bıraktı o coğrafyada.

Başta hocalarımıza buradaki yoğun programlara rağmen katılımları ve özverili davranışlarından dolayı teşekkürlerini arz ederken yaptıkları hizmetin ortak devamını Cenabı Haktan niyaz ediyorum. Tabi ki hocalarımızı oraya götürmemiz konusunda izinler için gerekli çalışmaları yapan İstanbul Müftülüğünün her kademesindeki yetkililerine, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Mezarlıklar Müdürü Adem Avcı ve diğer yetkililerine şükranlarımı arz ediyorum. İnsanlar gezilerde, zorlu hizmetlerde tanınırmış derler ya. Ben bu insanları daha da yakın tanımış olmaktan gurur duydum. Anadolu insanındaki o derin sevgiye bir kez daha inandım.

Programın gerçekleşmesinin maddi katkılarını esirgemeyen dostlarımızın isimlerini yazmak yerine hepsine kalbi teşekkürlerimi ve bol bereket ve ecirlerinin ziyade olması dualarımla diyorum.


Kurum olarak yine sünnet kıyafetlerini temininden dolayı Bağcılar Belediye Başkanı Sayın Lokman Çağrıcı ve ekibine, Üsküdar Belediye Başkanı Sayın Mustafa Kara ve yetkililerine sonsuz teşekkürler ediyorum. Hediyeleri alan çocukların ve ailelerin duaları biliyor ve inanıyorum ki onların başarılarını ziyadeleştirecektir.

Bu yazımda kendilerini saygı minnet ve şükranla anmam gerek asıl kahramanlar ise sabahtan itibaren gece yarılarına kadar yorulmadan usanmadan sünnet işini en sağlıklı usulüne uygun cerrahi yöntemlerle yapan Yeryüzü Doktorları Derneği üyesi Dr. Fatih Soydemir ve eşi Sema Soydemir Hanımefendiye, Op. Dr. İsmail Özkabakçı’ya kalbi ve derinden teşekkür ediyorum. Muhteşem işler yaptıklarını biliyordum ama Tiflis’de ki programda yemek ihtiyaçlarını bile erteleyerek yerine getirdikleri hizmetleri ve beyefendi ve hanımefendiliklerine not düşmemek haksızlık olur. Tiflis’te ki sünnet merasimine iki de Azeri doktorumuz destek verdi: Dr. Şaban Bey ve Dr. Alim Bey’e sağolun diyorum.

Bizi kendileri ile buluşturduğu bu çalışmayı gerçekleştirmemize vesile olan Yeryüzü Doktorları Derneği yöneticilerini şükran duygularımı ifade etmek acz içinde olduğumu hemen ekleyeyim. Bu değerli zevatın yaptıkları hayrı nasıl sabırlar, sanatla, mecz ederek gerçekleştirdiklerini bizzat ekliyorum. Onlar olmasaydı nice evladımızın birçok kalıcı sağlık problemi ile karşı karşıya kalacaklarını bizatihi şahidiyim.  Bu hayrın Cenabı Hak nezdinde kat kat ecre nail olması kendi rızası için yapılan amelleri dahil etmesi duasındayım. Şu satırlarda bile gözlerim gözyaşlarıma direnemiyor.


Bütün bu programın gerçekleştirilmesinde yönetimden arkadaşlarımız bir kısmı buradan lojistik destekle bazılarında bizatihi gelerek katkı sundular. Eminim ki hayra vesile olanlar da bu ecirler den nasiplerini alacaklar. İşte Gürcistan Dostluk Derneği’nin farkı burada. Sessiz sedasız kalpten kale kurarlar, içine de sevgi yerleştirirler. Veren, alan, yerine getiren yaptığının karşılığını sadece Yaradandan bekler.

İnanın mutlulukla göz yaşları ile Didi Madloba,  Allahma Tkveni Hayrati Kabuli İgos (Allah yaptığınız hayırları en güzel bir şekilde kabul etsin. Çok çok teşekkür ediyoruz) duaları mekandan münezzeh olan her şeyin sahibine  ulaştı ve inanıyorum ki bütün bu kervanın amel defterlerine yazıldı.

Dostlar bu programın gerçekleşmesinin bir çok resmi, gayri resmi engelleri varken onları kaldırıp biz setr eden kolaylıklar ihsan eden Rabbime sonsuz hamd ediyor vesilesi ile programı, gerçekleştirdiğimiz Peygamberimiz Hz.Muhammed salat ve selam ediyorum. Sizleri Allah’a emanet ederken hayır ve dualarınızı bekliyorum.

Nice hizmetlere İnşallah…Okunma: 4006

Yazıya Yapılan Yorumlar
Yorum Yaz