Köseretaşı Mahallesi/Hacı Köyü/Türkeli/Sinop

>> Köseretaşı Mahallesi/Hacı Köyü/Türkeli/Sinop

Köseretaşı , Sinop’un Türkeli İlçesine bağlı Hacı Köyü’nün bir mahallesidir.  Köy merkezine 3 km, Türkeli ilçesine 7, Sinop’a 100 km uzaklıkta olan Köseretaşı mahallesi Kurugöl Yaylasının bitişiğinde yer almaktadır. Mahalle 1877/1878 Osmanlı – Rus Savaşı sonrasında Acara’dan göç eden gürcü muhacirleri tarafından kurulmuştur. Köy halkı aslen Batum’un Şuahevi İlçesi Gogadzeebi Köyün’den göç etmişlerdir. Köye ilk yerleşen sülaleler Ali Bayraktaroğlu, Mamaloğlu, Bazayoğlu, Barakoğlu ve Gorohoğlu aileleridir.  Köye ilk yerleşen gürcülerin içerisinde  ahşap ustası, taş ustası gibi sanatkar kişiler ve medrese eğitimi almış hocalar yer almaktadır. 
Köyde ağırlıklı olarak Gürcüce konuşulmaktadır.  Köyde tarihi taş cami bulunmaktadır. Köyün tarihi iki katlı ahşap okulu 1974 senesinde çıkan bir yangında yanmıştır. Köseretaşı’nda 35 hane yaşamaktadır. Köyün asıl geçim kaynağı tarım ve hayvancılık olmakla birlikte günümüzde gurbetçilik nedeniyle köyde çok az kişi kalmıştır. Özellikle Almanya’ya çok sayıda işçi gitmiştir. Köyde tarım kalkınma kooparetifi bulunmaktadır.  Geçmişten günümüze köyün okuma oranı çok yüksek olup, köyün yetiştirdiği ünlüler arasında şu kişiler yer almaktadır;

Prof.Dr. Müfit Özcan, Dr. Mustafa Özcan, Dr. Eylem Yıldırım, Yüksek Mühendis Yılmaz Yıldırım, Yüksek Mühendis Savaş Özcan, Av. Şenol Köksal, Av. Feray Köksal, Dr.Uğur Yıldırım.

Evlilikler daha çok civar gürcü köylerinden yapılmakta olup, ağırlıklı olarak evlilik yoluyla Çatalzeytin Hamidiye Köyü arasında akrabalıklar oluşmuştur. Köyde gürcü folkları zengin bir şekilde yaşatılmaktadır. Köyde, Tulumcu İrfan Dede, Kemaneci Kemal Özcan gibi ünlü müzisyenler bulunmakta idi. Köy düğünlerinden tulum ve akordion çalınır. Köyde geniş bir meyve kültürü bulunmaktatır.  Özellikle göç sırasında dedelerin getirmiş olduğu meyve fidanları bu gün asırlık meyve ağaçlarının meyveleri günümüzde yenilmektedir. Saselay, Bokşua, Hacacuray, Beğleturay,  gibi armut, adesay, şavi gurzeni (gürcü üzümü) köyde yetiştirilmektedir. Bunun gibi  cami etrafında , göç sırasında Batum’dan getirilen dut fidanları hala meyve vermektedir.

 

Kaynak: Suat Yıldırım. “Sinop Gürcü Kültür Derneği”, 20.04.2012

 12

 

 

 

 

 

 

 

Okunma: 7357

Yazıya Yapılan Yorumlar
Yorum Yaz