Türkiyenin Tiflis Büyükelçiliğinde Dostluk Resepsiyonu

Türkiyenin Tiflis Büyükelçiliğinde Dostluk Resepsiyonu

Türkiye'nin Tiflis Büyükelçisi Zeki Levent Gümrükçü, Türkiye ile Gürcistan arasındaki son 25 yıllık ilişkilerin gerçekten gurur verici bir tablo olduğunu söyledi.

Türkiye'nin Tiflis Büyükelçisi Zeki Levent Gümrükçü,  Türkiye ile  Gürcistan arasındaki son 25 yıllık ilişkilerin gerçekten gurur verici bir tablo olduğunu söyledi.

Türkiye'nin Tiflis Büyükelçiliğince, Gürcistan-Türkiye Parlamentolararası Dostluk Grubu üyesi olan Gürcü milletvekilileri için akşam resepsiyon düzenlendi.

Resepsiyona, Gürcistan-Türkiye Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı Arçil Khabadze, Gürcü milletvekilileri,  Türkiye'nin Tiflis Büyükelçiliği yetkilileri, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Tiflis Koordinatörü  Hüseyin Şanlı, Tiflis Yunus Emre Enstitüsü yetkilileri, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Tiflis Ofisi Başkanı Özgür Yücel ile yönetim kurulu üyeleri, GÜRTİAD Başkanı  Kenan Yıldırım ve yönetim kurulu üyeleri, Türk iş dünyasının temsilcileri ve diğer davetliler katıldı.

Konuşmasının başında misafirlere Gürcüce hitap eden Gümrükçü, Gürcü milletvekilleri ile Türk iş dünyasının temsilcilerini bir araya getirmekten son derece memnun olduğunu ifade etti.

Gürcistan Parlamentosu'nun  Türkiye Dostluk Grubunun parlamentodaki en geniş grupları arasında yer almasının memnuniyet ve gurur verici olduğunu belirten Gümrükçü, bunun iki ülke arasındaki güzel ilişkilerin açık bir göstergesi olduğunu söyledi.

Bu yıl  Türkiye ile  Gürcistan arasındaki diplomatik ilişkilerinin 25. kutlandığını hatırlatan Gümrükçü, iki ülkenin parlamentolar arası dostluk grupları olarak  Türkiye ve  Gürcistan arasındaki mevcut ilişkileri çok daha ileriye götürebilmesinin mümkün olduğuna inandığını dile getirdi.

Gümrükçü, "İki ülke arasındaki son 25 yıllık ilişkilerine baktığımız zaman gerçekten gurur verici bir tabloyu görüyoruz. Birçok ülkenin yüz yıllar boyunca başaramadığı ve elde edemediğini biz 25 yıl gibi kısa bir süre içerisinde başarmış durumdayız  Türkiye ve  Gürcistan olarak" dedi.

Türkiye'nin son on yıl içinde  Gürcistan'ın birinci ticaret ortağı olduğunu, Türk iş adamlarının burada her alanda yatırım yaptıklarını,  Batum Havalimanı'nın iki ülke tarafından ortak kullanıldığını ve ülkeler arasında sadece kimlik kartıyla seyahatin mümkün olduğunu hatırlatan Gümrükçü, özellikle ekonomi, ticaret ve yatırım alanında yapılması gereken önemli işler olduğunu kaydetti.

"Karadeniz'den Ortadoğu'ya tarihi  İpek Yolu'nun yeniden canlandırılması, enerji ve ulaştırma projeleri gibi her alanda  Türkiye'nin  Gürcistan ile işbirliği gerçekten olumlu ve önemli" diye konuşan Gümrükçü, her iki ülkenin birbirine karşılıklı olarak somut siyasi destek ve dayanışma gösterdiğini vurguladı. Büyükelçi Gümrükçü, Başbakan Giorgi Kvirikaşvili'ye FETÖ'nün 15 Temmuz'daki darbe girişiminden hemen sonra  Ankara'ya gelerek  Türkiye'ye destek verdiği için bir kez daha teşekkür etti.

İki ülkenin parlamentoları arasında güçlü ve başarılı bir işbirliği bulunduğuna işaret eden Gümrükçü,  Gürcistan Parlamentosu'na son dönemlerde  Avrupa Parlamentosu'nda  Türkiye'yi desteklediği için teşekkür ederek, iki ülkenin birbirine her zaman gerçek dostluğunu gösterdiğini söyledi.

Eski Ajara Özerk Cumhuriyeti  Hükümet Başkanı ve Gürcistan-Türkiye Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı  Milletvekili Arçil Khabadze de Gürcü milletvekilleri ile Türk iş adamlarını bir araya getirdiği için Büyükelçi Gümrükçü'ye teşekkürlerini iletti.

Türkiye ile  Gürcistan hükümetleri arasındaki ilişkilerin tüm bölge için örnek olduğuna dikkati çeken Khabadze, Sarp Sınır Kapısı'ndan yıllık 7 milyondan fazla insanın geçtiğini, bu yıl ise bu rakamın 8 milyona ulaşmasını beklediklerini bildirdi. Khabadze, aynı kapıdan yılda bir milyondan fazla tırın da geçtiğini aktardı.

Geçmiş yıllarda  Gürcistan'ın Acara Özerk Cumhuriyeti Hükümeti Başkanı görevindeyken  Türkiye ile işbirliği yaparak birçok yararlı ve gurur verici ortak proje gerçekleştirdiklerini dile getiren Khabadze, TİKA aracılığı ile  Batum'a ve tüm Acara bölgesine verdiği destek, gerçekleştirdiği önemli projeler için  Türkiye'ye teşekkür etti.


Okunma: 11684

Habere Yapılan Yorumlar
Yorum Yaz